Wróć   Sdcv.pl - Forum komputerowe > HydePark > Informacje IT

Informacje IT historia i powstanie, aktualności z internetu i ze świata PC 
Narzędzia wątku
Stare 05-03-08, 20:34   #1
dario
V.I.P_sDcv
 
Awatar dario
 
Dołączył: Mar 2007
Skąd: Kedzierzyn
Wiek: 51
Posty: 6,574
Rozdane podziękowania: 2
Podziękowano mu 196 razy
Siła reputacji: 278
dario dario dario dario dario dario

Awards Showcase

Domyślnie Apple nieuczciwe wobec konkurencji?Odkryto, że WebKit, otwarty silnik do renderowania stron internetowych dostarczany przez Apple, używa wielu nieudokumentowanych funkcji. Dzięki jednej z nich Safari może w niektórych sytuacjach działać szybciej niż przeglądarki konkurencji.

Odwołania do nieznanych funkcji odnalazł Vladimir Vukicevic, programista Mozilli, gdy usiłował rozwiązać problem z wydajnością w Firefoksie 3. Doszedł do wniosku, że winna optymalizacja Beam Sync wprowadzona w Mac OS X Tiger. W dokumentacji dostarczonej przez Apple odnaleźć można tylko pobieżne informacje na temat rozwiązania, nie dające możliwości zastosowania go w praktyce. Vukicevic postanowił wtedy zajrzeć do kodu Safari. Odkrył wtedy z zaskoczeniem, że przeglądarka Apple używa nigdzie nie udokumentowanej funkcji WKDisableCGDeferredUpdates. Jest ona zawarta w zamkniętej bibliotece, dostępnej na niejasnych warunkach licencyjnych.

O sprawie pisze dalej Robert O'Callahan, inny programista Mozilli. Zauważa on, że funkcje WK* tylko opakowują nieudokumentowane funkcje frameworka WebKit. Wysnuwa wniosek, że prawdopodobnie udostępnianie tych funkcji w postaci binarnej, bez źródeł ma na celu utrudnienie życia niezależnym dostawcom oprogramowania. Uważa, że gdyby czegoś takiego dopuścił się Microsoft, zapewne stanąłby przed sądem UE a być może też amerykańskim.

Dave Hyatt, programista z Apple, który kiedyś pomagał przy Firefoksie będąc w Netscape odpowiada, że sposób obchodzenia problemów wydajnościowych zawarty w zamkniętej bibliotece a używany przez Safari nie jest właściwą metodą. Dlatego nie powinien być używany i nie powinien być dostępny. Na to z kolei zareagował Robert Accettura, twórca oprogramowania shareware dla Maca oraz ochotnik pomagający Mozilli. Zapytał co w takim razie mają zrobić programiści skoro Apple nie stosuje się do własnych wytycznych.

Ciekawą odpowiedź dał Maciej Stachowiak, programista w Apple. Zachęcił bowiem programistów aby zgłaszali ukryte funkcje jakie by chcieli aby Apple opublikowało. Proszenie jednak o co, co nie wiadomo czy istnieje będzie jednak problematyczne. Programiści będą musieli więc tak jak Vukicevic przeglądać udostępnione kody aplikacji Apple i szukać w nich odwołań do nieudokumentowanych funkcji, które mogą się wydać potrzebne.

Biorąc pod uwagę ilość dokumentacji dostarczanej programistom przez Apple raczej nie można stwierdzić, że w tym akurat wypadku chodziło o zaszkodzenie konkurencji. Nie uważa tak też sam Vukicevic. Zabrakło jednak otwartości, która ułatwiłaby życie programistom Firefoksa i innych aplikacji korzystających z frameworka WebKit.
dario jest offline  Narzędzia wątku


Witaj na Sdcv.pl! - Najlepszym forum komputerowym!
Zarejestruj się, a gdy tylko aktywujesz swoje konto, będziesz miał(a) pełny dostęp do zawartości forum!
Nowe znajomości i ciekawe dyskusje, są na wyciągnięcie ręki !Powered by vBulletin®
Copyright © Sdcv.pl 2007 - 2020
Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:28.